Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny

Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny

Al. Niepodległości 817A, 81-850 Sopot

O OŚRODKU


Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny „Mrowisko” powstał w 1995 roku. Od początku działalności zajmujemy się terapią młodzieży przejawiającej ryzykowne zachowania związane z używaniem substancji psychoaktywnych.
Aktualnie ośrodek dysponuje 18 miejscami, a średni okres pobytu wynosi 12 miesięcy.

Placówka zlokalizowana jest w centrum Sopotu, co daje uczestnikom programu możliwość aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach społecznych i kulturalnych na terenie całego Trójmiasta. Każdego dnia znajdujemy czas na aktywność fizyczną, sport, a także rozwijanie indywidualnych zainteresowań np. gra na gitarze, zajęcia plastyczne, warsztaty kulinarne.


Program merytoryczny Ośrodka Terapeutycznego „MROWISKO” skierowany jest do osób w wieku od 14 do 18 lat. Opiera się na modelu Społeczności Terapeutycznej uzupełnionej terapią indywidualną, terapią w małych grupach, pracą z rodziną, zajęciami edukacyjnymi oraz warsztatami ukierunkowanymi na poznawanie siebie i trening umiejętności społecznych. Kładziemy nacisk na rozwój zainteresowań i pasji naszych podopiecznych.

Podczas realizowanej terapii młodzież nabywa świadomości siebie, uczy się w konstruktywny sposób rozwiązywać problemy emocjonalne, a jednocześnie nabiera podstawowych umiejętności życiowych. To wszystko warunkuje bezpieczny powrót do pełnienia ról społecznych oraz konstruktywne radzenie sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Program terapeutyczny trwa 12 miesięcy aczkolwiek długość pobytu zależna jest od indywidualnych potrzeb każdej osoby. 


Bardzo dbamy o to aby w naszym ośrodku młodzież mogła poczuć się jak u siebie, aby czuła się bezpiecznie. Uważamy, że tylko w takiej atmosferze można osiągać sukcesy w pracy nad swoimi słabościami i pokonywać przeciwności, a także rozwijać się i poznawać swoje zasoby. W naszej pracy mocno opieramy się na metodzie Dialogu Motywującego dbając o podmiotowe i pełne szacunku podejście do pacjentów. Wierzymy, że każdy człowiek jest wartościowy i może się zmienić.

 

ZASADY PRZYJĘĆ


Do przyjęcia w ośrodku „Mrowisko” kwalifikują się osoby które:

  • przejawiają ryzykowne zachowania związane z używaniem substancji psychoaktywnych i posiadają ważne skierowanie do ośrodka leczenia uzależnień od lekarza psychiatry, rodzinnego, pierwszego kontaktu,
  • mają od 14 do 18 lat.

Nowe osoby są przyjmowane na podstawie listy oczekujących zgodnie z kolejnością zgłoszeń.
Zapisów na listę oczekujących może dokonywać rodzic lub opiekun prawny osoby zgłaszanej (w przypadku osób pełnoletnich można zgłaszać się osobiście), telefonicznie dzwoniąc na numer 508 352 257.

W trakcie rozmowy personel ośrodka zada pytania dotyczące aktualnej sytuacji dziecka, historii używania substancji psychoaktywnych, wcześniejszych prób leczenia i sytuacji prawnej. Poprosi także o podanie danych osobowych: imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru Pesel, numeru kontaktowego. W razie potrzeby odpowie na Państwa pytania.

Z osobami zakwalifikowanymi do przyjęcia kontaktujemy się telefonicznie w celu ustalenia terminu przyjęcia. W sytuacji gdy przyjazd nie jest możliwy w podanym terminie przyjmowana jest kolejna osoba z kolejki.

WAŻNE INFORMACJE DLA OSÓB PRZYJĘTYCH


Dla Rodziców:

Osoby zakwalifikowane do ośrodka są o tym informowane telefonicznie przez personel. W trakcie rozmowy ustalimy dokładny termin przyjazdu. Przekażemy też wszystkie informacje niezbędne by przygotować się do przyjęcia. Ważne dla nas jest by młodzież dobrze czuła się w naszym domu, dlatego przed przyjazdem będziemy chcieli porozmawiać z Państwa dzieckiem, opowiedzieć mu o tym jak jest w „Mrowisku” i odpowiedzieć na jego pytania. Zdajemy sobie sprawę, że przyjazd dziecka do ośrodka jest stresującym i trudnym momentem. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do zadawania wszelkich pytań oraz wyjaśniania wątpliwości. Prosimy także o zaufanie, nasz zespół dokłada wszelkich starań by otoczyć Państwa dziecko jak najlepszą opieką.

Poniżej znajduje się kilka informacji, które pozwolą lepiej przygotować się do przyjazdu do ośrodka.

• Wszystkie informacje, które nam Państwo przekazują są poufne, dostęp do nich ma tylko upoważniony personel. Obowiązuje nas tajemnica zawodowa zgodnie z zasadami prawa i etyki.

• Podstawą do planowanego przyjęcia jest skierowanie od lekarza psychiatry, rodzinnego lub pierwszego kontaktu.

• Aby lepiej pomóc Waszemu dziecku musimy dokładnie poznać jego sytuację. Prosimy o przywiezienie ze sobą wszystkich dokumentów związanych z:
– sytuacją prawną dziecka (wyroki sądowe, nakazy, dokumenty związane z ograniczeniem praw rodzicielskich)
– sytuacją szkolną (opinie i orzeczenia z poradni psychologiczno- pedagogicznej, świadectwo szkolne itp.)
– stanem zdrowia (wypisy ze szpitali – jeśli ma to istotne znaczenia dla sytuacji dziecka)
– wcześniejszymi próbami leczenia- (wypisy z innych oddziałów, opinie psychiatryczne, psychologiczne itp.)

• W trakcie pobytu w „Mrowisku” Wasze dziecko będzie kontynuować naukę w trybie indywidualnym, na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym, na terenie ośrodka. Konieczne będzie przepisanie go do szkoły w Sopocie. Potrzebne będą 2 zdjęcia legitymacyjne, prosimy więc o ich przywiezienie. Warto przywieźć też aktualną legitymację szkolną.

• Jeśli Państwa dziecko cierpi na jakąś przewlekłą chorobę np. alergia, cukrzyca itp. i przyjmuje na stałe leki, należy poinformować o tym terapeutę przyjmującego. Ważne jest też by udostępnili nam Państwo dokumentację dziecka związaną z leczeniem tej choroby, oraz przywieźli potrzebne lekarstwa. Ośrodkowy lekarz zapozna się z sytuacją i będzie dalej monitorował stan zdrowia Państwa dziecka oraz kontrolował przyjmowanie leków. Przyjmowanie leków w ośrodku odbywa się wyłącznie pod kontrolą lekarza.

• W przypadku rzeczy osobistych (np. ubrań i kosmetyków) obowiązuje zasad im mniej tym lepiej. Oto kilka wskazówek co jest przydatne w trakcie pobytu w ośrodku:
– strój i buty sportowe – odpowiednie do pory roku (zimą również uprawiamy aktywność fizyczną na świeżym powietrzu)
– kapcie do chodzenia po domu
– wygodne ubrania do chodzenia po domu
– kurtka i buty „na zewnątrz” odpowiednie do pory roku
– podstawowe kosmetyki
– ręczniki
– strój kąpielowy
– przydatny będzie zeszyt/kartki i przybory do pisania

DLA MŁODZIEŻY:

Przyjazd do ośrodka to niełatwa decyzja, pewnie masz wiele wątpliwości, nie wiesz co Cię czeka i jak odnajdziesz się w miejscu którego nie znasz. Zdajemy sobie sprawę, że na początku będzie Ci trudno. Nowe miejsce, otaczający Cię ludzie, nowe zasady i tęsknota za domem. Ważne jest byś dał nam szansę. Wszystkie osoby przebywające w „Mrowisku” są w podobnej sytuacji i wspierają się wzajemnie. My też jesteśmy dla Ciebie.
Nasz ośrodek ma charakter terapeutyczny, a głównym celem terapii jest byś lepiej poznał siebie, stał się bardziej świadomy tego co jest dla Ciebie ważne i wartościowe oraz mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Chcemy byś w naszym domu czuł się bezpiecznie i wspólnie z nami tworzył to miejsce.
Decyzja o podjęciu terapii należy do Ciebie. To ważne żebyś wiedział, że przed przyjazdem możesz zadzwonić do nas, porozmawiać i uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Zapraszamy Cię byś do nas przyjechał, zobaczył to miejsce i poznał nas.

ZESPÓŁ TERAPEUTYCZNY


Grzegorz Kędzioł – kierownik ośrodka.
Pedagog, specjalista psychoterapii uzależnień

Kaja Medowska- terapeuta
Psycholog, specjalista terapii uzależnień w trakcie procesu certyfikacji

Klaudia Lipińska – terapeuta
Psycholog, seksuolog

Sławomir Zakrzewicz- terapeuta
Pedagog, specjalista terapii uzależnień w trakcie procesu certyfikacji

Klaudia Słowikowska – terapeuta
Pedagog, specjalista terapii uzależnień w trakcie procesu certyfikacji

Aleksandra Chrupek – terapeuta
Psycholog, specjalista terapii uzależnień

Joanna Ważny - terapeuta
Pedagog, specjalista terapii uzależnień

Ula Ahrends - trener ergoterapii

Leszek Zieliński - doktor
Specjalista psychiatrii

Marcelina Drucis - doktor
Specjalista pediatrii

Iwona Brodzik - pielęgniarka

PROGRAM TERAPEUTYCZNY