Ważne informacje dla osób przyjętych

Dla Rodziców:

Osoby zakwalifikowane do ośrodka są o tym informowane telefonicznie przez personel. W trakcie rozmowy ustalimy dokładny termin przyjazdu. Przekażemy też wszystkie informacje niezbędne by przygotować się do przyjęcia. Ważne dla nas jest by młodzież dobrze czuła się w naszym domu, dlatego przed przyjazdem będziemy chcieli porozmawiać z Państwa dzieckiem, opowiedzieć mu o tym jak jest w „Mrowisku” i odpowiedzieć na jego pytania. Zdajemy sobie sprawę, że przyjazd dziecka do ośrodka jest stresującym i trudnym momentem. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do zadawania wszelkich pytań oraz wyjaśniania wątpliwości. Prosimy także o zaufanie, nasz zespół dokłada wszelkich starań by otoczyć Państwa dziecko jak najlepszą opieką.

Poniżej znajduje się kilka informacji, które pozwolą lepiej przygotować się do przyjazdu do ośrodka.

• Wszystkie informacje, które nam Państwo przekazują są poufne, dostęp do nich ma tylko upoważniony personel. Obowiązuje nas tajemnica zawodowa zgodnie z zasadami prawa i etyki.

• Podstawą do planowanego przyjęcia jest skierowanie od lekarza psychiatry, rodzinnego lub pierwszego kontaktu.

• Aby lepiej pomóc Waszemu dziecku musimy dokładnie poznać jego sytuację. Prosimy o przywiezienie ze sobą wszystkich dokumentów związanych z:
– sytuacją prawną dziecka (wyroki sądowe, nakazy, dokumenty związane z ograniczeniem praw rodzicielskich)
– sytuacją szkolną (opinie i orzeczenia z poradni psychologiczno- pedagogicznej, świadectwo szkolne itp.)
– stanem zdrowia (wypisy ze szpitali – jeśli ma to istotne znaczenia dla sytuacji dziecka)
– wcześniejszymi próbami leczenia- (wypisy z innych oddziałów, opinie psychiatryczne, psychologiczne itp.)

• W trakcie pobytu w „Mrowisku” Wasze dziecko będzie kontynuować naukę w trybie indywidualnym, na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym, na terenie ośrodka. Konieczne będzie przepisanie go do szkoły w Sopocie. Potrzebne będą 2 zdjęcia legitymacyjne, prosimy więc o ich przywiezienie. Warto przywieźć też aktualną legitymację szkolną.

• Jeśli Państwa dziecko cierpi na jakąś przewlekłą chorobę np. alergia, cukrzyca itp. i przyjmuje na stałe leki, należy poinformować o tym terapeutę przyjmującego. Ważne jest też by udostępnili nam Państwo dokumentację dziecka związaną z leczeniem tej choroby, oraz przywieźli potrzebne lekarstwa. Ośrodkowy lekarz zapozna się z sytuacją i będzie dalej monitorował stan zdrowia Państwa dziecka oraz kontrolował przyjmowanie leków. Przyjmowanie leków w ośrodku odbywa się wyłącznie pod kontrolą lekarza.

• W przypadku rzeczy osobistych (np. ubrań i kosmetyków) obowiązuje zasad im mniej tym lepiej. Oto kilka wskazówek co jest przydatne w trakcie pobytu w ośrodku:
– strój i buty sportowe – odpowiednie do pory roku (zimą również uprawiamy aktywność fizyczną na świeżym powietrzu)
– kapcie do chodzenia po domu
– wygodne ubrania do chodzenia po domu
– kurtka i buty „na zewnątrz” odpowiednie do pory roku
– podstawowe kosmetyki
– ręczniki
– strój kąpielowy
– przydatny będzie zeszyt/kartki i przybory do pisania

 

DLA MŁODZIEŻY:

Przyjazd do ośrodka to niełatwa decyzja, pewnie masz wiele wątpliwości, nie wiesz co Cię czeka i jak odnajdziesz się w miejscu którego nie znasz. Zdajemy sobie sprawę, że na początku będzie Ci trudno. Nowe miejsce, otaczający Cię ludzie, nowe zasady i tęsknota za domem. Ważne jest byś dał nam szansę. Wszystkie osoby przebywające w „Mrowisku” są w podobnej sytuacji i wspierają się wzajemnie. My też jesteśmy dla Ciebie.
Nasz ośrodek ma charakter terapeutyczny, a głównym celem terapii jest byś lepiej poznał siebie, stał się bardziej świadomy tego co jest dla Ciebie ważne i wartościowe oraz mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Chcemy byś w naszym domu czuł się bezpiecznie i wspólnie z nami tworzył to miejsce.
Decyzja o podjęciu terapii należy do Ciebie. To ważne żebyś wiedział, że przed przyjazdem możesz zadzwonić do nas, porozmawiać i uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Zapraszamy Cię byś do nas przyjechał, zobaczył to miejsce i poznał nas.