MOT W SOPOCIE

Dla kogo?

Do przyjęcia w ośrodku „Mrowisko” kwalifikują się osoby które:

  • przejawiają ryzykowne zachowania związane z używaniem substancji psychoaktywnych i posiadają ważne skierowanie do ośrodka leczenia uzależnień od lekarza psychiatry, rodzinnego, pierwszego kontaktu.
  • mają od 14 do 18 lat.

Po co?

Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny „Mrowisko” jest stacjonarnym ośrodkiem terapeutycznym dla młodzieży przejawiającej ryzykowne zachowania związane z używaniem substancji psychoaktywnych.

Działamy od 1995 roku i od początku zajmujemy się wspieraniem młodych ludzi.

Kiedy?

Jest to placówka

  • całoroczna
  • całodobowa.

LOKALIZACJA

Placówka zlokalizowana jest w centrum Sopotu, co daje uczestnikom programu możliwość aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach społecznych i kulturalnych na terenie całego Trójmiasta.

Każdego dnia znajdujemy czas na aktywność fizyczną, sport, a także rozwijanie indywidualnych zainteresowań np. gra na gitarze, zajęcia plastyczne, warsztaty kulinarne.

Aktualnie ośrodek dysponuje 18 miejscami, a średni okres pobytu wynosi 12 miesięcy.

PROGRAM

Program merytoryczny Ośrodka Terapeutycznego „MROWISKO” skierowany jest do osób w wieku od 14 do 18 lat. Opiera się na modelu Społeczności Terapeutycznej uzupełnionej terapią indywidualną, terapią w małych grupach, pracą z rodziną, zajęciami edukacyjnymi oraz warsztatami ukierunkowanymi na poznawanie siebie i trening umiejętności społecznych.

Kładziemy nacisk na rozwój zainteresowań i pasji naszych podopiecznych.

Podczas realizowanej terapii młodzież nabywa świadomości siebie, uczy się w konstruktywny sposób rozwiązywać problemy emocjonalne, a jednocześnie nabiera podstawowych umiejętności życiowych. To wszystko warunkuje bezpieczny powrót do pełnienia ról społecznych oraz konstruktywne radzenie sobie w trudnych sytuacjach życiowych.

Program terapeutyczny trwa 12 miesięcy aczkolwiek długość pobytu zależna jest od indywidualnych potrzeb każdej osoby.

MISJA

Bardzo dbamy o to aby w naszym ośrodku młodzież mogła poczuć się jak u siebie, aby czuła się bezpiecznie.

Uważamy, że tylko w takiej atmosferze można osiągać sukcesy w pracy nad swoimi słabościami i pokonywać przeciwności, a także rozwijać się i poznawać swoje zasoby. W naszej pracy mocno opieramy się na metodzie Dialogu Motywującego dbając o podmiotowe i pełne szacunku podejście do pacjentów.

Wierzymy, że każdy człowiek jest wartościowy i może się zmienić.

JAK
PRZYJMUJEMY

Nowe osoby są przyjmowane na podstawie listy oczekujących zgodnie z kolejnością zgłoszeń.


Zapisów na listę oczekujących może dokonywać rodzic lub opiekun prawny osoby zgłaszanej.

W przypadku osób pełnoletnich można zgłaszać się:

  • osobiście,

  • telefonicznie dzwoniąc na numer 508 352 257.

W trakcie rozmowy personel ośrodka zada pytania dotyczące aktualnej sytuacji dziecka, historii używania substancji psychoaktywnych, wcześniejszych prób leczenia i sytuacji prawnej i zdrowotnej. Poprosi także o podanie danych osobowych: imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru Pesel, numeru kontaktowego. W razie potrzeby odpowie na Państwa pytania.

Z osobami zakwalifikowanymi do przyjęcia kontaktujemy się telefonicznie w celu ustalenia terminu przyjęcia. W sytuacji gdy przyjazd nie jest możliwy w podanym terminie przyjmowana jest kolejna osoba z kolejki.

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED PRZYJĘCIEM

JAK
PRZYJMUJEMY

Osoby zakwalifikowane do ośrodka są o tym informowane telefonicznie przez personel. W trakcie rozmowy ustalimy dokładny termin przyjazdu. Przekażemy też wszystkie informacje niezbędne by przygotować się do przyjęcia.

Ważne dla nas jest by młodzież dobrze czuła się w naszym domu, dlatego przed przyjazdem będziemy chcieli porozmawiać z Państwa dzieckiem, opowiedzieć mu o tym jak jest w „Mrowisku” i odpowiedzieć na jego pytania.

Zdajemy sobie sprawę, że przyjazd dziecka do ośrodka jest stresującym i trudnym momentem. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do zadawania wszelkich pytań oraz wyjaśniania wątpliwości.

Prosimy także o zaufanie, nasz zespół dokłada wszelkich starań by otoczyć Państwa dziecko jak najlepszą opieką.

Poniżej znajduje się kilka informacji, które pozwolą lepiej przygotować się do przyjazdu do ośrodka.

DLA
MŁODZIEŻY

Przyjazd do ośrodka to niełatwa decyzja, pewnie masz wiele wątpliwości, nie wiesz co Cię czeka i jak odnajdziesz się w miejscu którego nie znasz. Zdajemy sobie sprawę, że na początku będzie Ci trudno. Nowe miejsce, otaczający Cię ludzie, nowe zasady i tęsknota za domem. Ważne jest byś dał nam szansę. Wszystkie osoby przebywające w „Mrowisku” są w podobnej sytuacji i wspierają się wzajemnie. My też jesteśmy dla Ciebie.

Nasz ośrodek ma charakter terapeutyczny, a głównym celem terapii jest byś lepiej poznał siebie, stał się bardziej świadomy tego co jest dla Ciebie ważne i wartościowe oraz mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Chcemy byś w naszym domu czuł się bezpiecznie i wspólnie z nami tworzył to miejsce.

Decyzja o podjęciu terapii należy do Ciebie. To ważne żebyś wiedział, że przed przyjazdem możesz zadzwonić do nas, porozmawiać i uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Zapraszamy Cię byś do nas przyjechał, zobaczył to miejsce i poznał nas.

  • Wszystkie informacje, które nam Państwo przekazują są poufne, dostęp do nich ma tylko upoważniony personel. Obowiązuje nas tajemnica zawodowa zgodnie z zasadami prawa i etyki.

  • Podstawą do planowanego przyjęcia jest skierowanie od lekarza psychiatry, rodzinnego lub pierwszego kontaktu.

  • Aby lepiej pomóc Waszemu dziecku musimy dokładnie poznać jego sytuację. Prosimy o przywiezienie ze sobą wszystkich dokumentów związanych z:

sytuacją prawną dziecka (wyroki sądowe, nakazy, dokumenty związane z ograniczeniem praw rodzicielskich)

sytuacją szkolną (opinie i orzeczenia z poradni psychologiczno- pedagogicznej, świadectwo szkolne itp.)

stanem zdrowia (wypisy ze szpitali – jeśli ma to istotne znaczenia dla sytuacji dziecka)

wcześniejszymi próbami leczenia – (wypisy z innych oddziałów, opinie psychiatryczne, psychologiczne itp.)​

  • Jeśli Państwa dziecko cierpi na jakąś przewlekłą chorobę np. alergia, cukrzyca itp. i przyjmuje na stałe leki, należy poinformować o tym terapeutę przyjmującego. Ważne jest też by udostępnili nam Państwo dokumentację dziecka związaną z leczeniem tej choroby, oraz przywieźli potrzebne lekarstwa. Ośrodkowy lekarz zapozna się z sytuacją i będzie dalej monitorował stan zdrowia Państwa dziecka oraz kontrolował przyjmowanie leków. Przyjmowanie leków w ośrodku odbywa się wyłącznie pod kontrolą lekarza.

  • W przypadku rzeczy osobistych (np. ubrań i kosmetyków) obowiązuje zasad im mniej tym lepiej.

Oto kilka wskazówek co jest przydatne w trakcie pobytu w ośrodku:

– strój i buty sportowe – odpowiednie do pory roku (zimą również uprawiamy aktywność fizyczną na świeżym powietrzu)

– kapcie do chodzenia po domu
– wygodne ubrania do chodzenia po domu
– kurtka i buty „na zewnątrz” odpowiednie do pory roku
– podstawowe kosmetyki
– ręczniki
– strój kąpielowy
– przydatny będzie zeszyt/kartki i przybory do pisania

Gdzie?

Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny „Mrowisko”

Al. Niepodległości 817A
81-850 SOPOT

tel. 508 352 257
e-mail: mot@mrowisko.org.pl

Skip to content